Home LO wojskowe Nasza młodzież w Janowie.
Nasza młodzież w Janowie. PDF Drukuj Email

16 września uczniowie klas wojskowych udali się do w okolice Janowa celem przeprowadzenia gry terenowej dla uczniów okolicznych szkół. Grę terenowa przygotowało Towarzystwo Historyczno – Kulturalne  im. hrabiego Adolfa Bnińskiego a prowadzili uczniowie klas wojskowych.

Nam podlegały następujące punkty:

  • strzelnica
  • małpi gaj
  • tor przeszkód
  • rzutnia granatów
  • poszukiwanie ,,zasobników” w lesie
  • budowa broni
  • pomoc przedmedyczna.

Po kilkugodzinnej rywalizacji trzeba było przeprowadzić dogrywkę po której było wiadomo, że wygrała drużyna z Giecza.

A oto krótka informacja o zrzucie w okolicach Janowa.

W nocy z 14 na 15 września 1943 r. samolot aliancki dokonał zrzutu broni dla miejscowych oddziałów Armii Krajowej. W odwecie hitlerowcy aresztowali około 200 mieszkańców pobliskich miejscowości, z których wielu poniosło śmierć.

Wszystko odbyło się w ramach akcji ,,Riposta”.

I o tym wydarzeniu musimy pamiętać.