Home LO wojskowe Szkolenie medyczne klas wojskowych - ,,Combat Medic”.
Szkolenie medyczne klas wojskowych - ,,Combat Medic”. PDF Drukuj Email

W ubiegłym tygodniu, tj. czwartek – piątek,  22 – 23 września, odbyło się dla naszej młodzieży oraz  członków Związku Strzeleckiego ,,Strzelec”, szkolenie z zakresu ratownika pola walki - ,,Combat Medic”. Szkolenie prowadzili instruktorzy, weterani misji w Afganistanie, żołnierze 25 Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego.

 

 

Dwudniowe szkolenie obejmowało następujące zagadnienia:

  • wprowadzenie do TCCC.
  • zakładanie staz taktycznych.
  • stosowanie opatrunków polowych/hemostatycznych, udrażnianie dróg oddechowych, zaopatrywanie ran klatki piersiowej.
  • Test ,,Dark Room” tj. symulacja ewakuacji medycznej w skrajnie trudnych warunkach.
  • ewakuacja rannych różnymi metodami w strefie pod ostrzałem i bez ostrzału.

W międzyczasie uczniowie doskonalili musztrę, znajomość stopni wojskowych oraz budowę broni. Symulacje były prowadzone w miarę możliwości dość realistycznie, lała się krew – nie ludzka, były wykorzystywane środki pozoracji pola walki, zarówno w dzień jak i w nocy, co tylko wzbogaciło szkolenie, przydatne w życiu jak i podczas starania się o służbę w mundurze.

Warto dodać, że na naszym szkoleniu obecna była ekipa telewizji TVP 3 Poznań i dzięki temu w czwartek o godzinie 20.00 w wydaniu Teleskopu ukazał się materiał  o naszych klasach wojskowych i tym co się u nas dzieje.

Szkolenie odbywało się na terenie Średzkiej strzelnicy, za co pragniemy podziękować Bractwu Kurkowemu, LOK – owi, oraz Narodowej Środzie.

Taka forma nauki, doskonalenia zdobytej wiedzy jest realizowana z Zespole Szkół Rolniczych. Nasze klasy wojskowe zdobywają wiedzę i umiejętności, które w tematyce proobronnej są bardzo przydatne, ale i w codziennym życiu mogą się przydać w niesieniu pomocy innym. I o tym należy pamiętać mówiąc i pisząc o tej formie nauki na poziomie ponadgimnazjalnym.