Home LO wojskowe Postępowanie w wypadku zagrożeń chemicznych – praktyka klas wojskowych.
Postępowanie w wypadku zagrożeń chemicznych – praktyka klas wojskowych. PDF Drukuj Email

Możliwość wystąpienia zagrożenia środkami chemicznymi jest coraz większa, niestety nie tylko podczas potencjalnego konfliktu zbrojnego możemy mieć ,,przyjemność...” radzenia sobie z takim problemem. Dlatego też w piątek 3 marca uczniowie klas wojskowych przechodzili pierwsze praktyczne szkolenie z radzenia sobie podczas takiego zagrożenia.

Podczas zajęć uczniowie, już w praktyce, poznawali działanie indywidualnych środków ochrony dróg oddechowych maska MP-4 (maska filtracyjna) oraz zestaw OP-1( zestaw izolacyjny). Do dyspozycji ćwiczących była także Filtracyjna Odzież Ochronna FOO-1. Zasada działania FOO-1 polega na absorbowaniu substancji niebezpiecznych przez materiał filtrosorpcyjny, materiał ten przepuszczalny jest dla powietrza i pary wodnej, przez co zapewnia korzystne warunki fizjologiczne dla naszego organizmu, czego brakuje w zestawie OP-1.

Ciąg dalszy ćwiczeń, z tej materii, czeka nas na wiosnę i oby taka wiedza i umiejętności nie były potrzebne nam w życiu. Ale warto być w temacie zorientowanym.