Home LO wojskowe Goście z Pilicy w naszej szkole – wymiana klas wojskowych.
Goście z Pilicy w naszej szkole – wymiana klas wojskowych. PDF Drukuj Email

W końcu marca w naszym mieście gościła grupa umundurowanej młodzieży z klas liceum wojskowego z Pilicy, terenu Jury Krakowsko – Częstochowskiej. Warto dodać, że młodzież z naszych klas wojskowych gościła na południu Polski w grudniu gdzie w warunkach zimowych poznawaliśmy teren naszych gospodarzy. W marcu nadszedł czas na przyjazd gości z Pilicy.

Podczas pierwszego dnia pobytu w Wielkopolsce nasza umundurowana młodzież oprowadzała gości po Poznaniu: Plac Wolności, Hotel Bazar, Stare Miasto, Ratusz, Zamek Królewski na Górze Przemysła czy Zamek Cesarski  to miejsca gdzie przybliżyliśmy naszym gościom historię Wielkopolski.

W kolejnym dniu udaliśmy się do 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego Poznań – Krzesiny, gdzie podczas ,,Dnia dla szkół” przedstawiono gościom bazę gdzie na co dzień bazują samoloty F-16. Dla naszych uczniów zajęcia w tym miejscu nie są niczym nowym ale dla uczniów z Pilicy był to pierwszy większy kontakt z naszym najnowszym lotnictwem wojskowym. Rozmowy z pilotami, żołnierzami tam służącymi, poznanie sprzętu wojskowego tam używanego było dla naszych kolegów i koleżanek sporym źródłem informacji.  Po obiedzie udaliśmy się na teren strzelnicy LOK – u, gdzie odbywały się dalsze zajęcia w ramach przysposobienia wojskowego. Na teren strzelnicy przybył Pan Burmistrz Wojciech Ziętkowski, który bardzo ciekawie przestawił, opisał swoja kolekcje broni czarno prochowej. Po  części teoretycznej przyszedł czas na strzelanie z broni sportowej tj. kbks. Strzelanie odbyło się w duchu wymiany doświadczeń a nie rywalizacji, nasi uczniowie posiadający uprawnienia prowadzącego strzelanie pomagali, doradzali młodszym kolegom w doskonaleniu umiejętności strzeleckich. Nowością było strzelanie nocne, warto zdobywać nowe doświadczenia...

Po kolacji realizowanej przy ognisku, uczniowie udali się do budynku ZSR, który przez kilka dni był naszym punktem wypadowym a w godzinach wieczornych zabraliśmy naszych gości na nocny spacer po Środzie Wlkp. Nasze miasto spodobało się bardzo naszym gościom.

W trzecim dniu, po porannej musztrze – jak zawsze rano, udaliśmy się na ulice Daszyńskiego 5, gdzie uczniowie klas wojskowych mogli dowiedzieć się sporo ciekawych informacji o naszym rejonie podczas spotkania z Panem Burmistrzem i Panem Starostą. Nasi goście otrzymali także upominki, dzięki którym będą pamiętali o pobycie na naszym terenie. Po części oficjalnej w Urzędzie był czas na dalsze zwiedzanie miasta, warto dodać, ze przy pięknej wiosennej pogodzie.

Piątek był ostatnim dniem pobytu naszych gości w Środzie Wlkp., dalsza część wymiany planowana jest na jesień w naszej Wielkopolsce a zimą to my pojedziemy na południe poznawać uroki narciarstwa.

Za pomoc w organizacji wymiany pragniemy podziękować: Urzędowi Miasta i Gminy, Starostwu Powiatowemu, Stowarzyszeniu Zawsze dla Średzian, Bractwu Kurkowemu LOK.