Home LO wojskowe Archiwum 2008/2009
PDF Drukuj Email

10-14 czerwca Obóz PO.

 

W dniach 10-14 czerwca klasa I liceum ogólnokształcącego ,,wojskowa" była na Obozie PO. Podczas pobytu na terenie Łęgów Mechlińskich uczniowie sprawdzali swoją wiedzę szkolną w praktyce.

 

Uczniowie odbywali następujące zajęcia: pokonywanie toru przeszkód na czas, strzelanie dynamiczne - IPSC, zielona taktyka tj. zajęcia w terenie zalesionym np. marsze, formacje patrolowe, patrole - MILSIM, przemieszczanie na polu walki, natarcie w terenie leśnym, zasadzki, ubezpieczanie, obrona w terenie leśnym, przygotowanie pozycji strzeleckich, okopów, ataki na pozycje umocnione. Podczas przemarszów uczniowie korzystali zawsze z mapy i kompasu doskonaląc umiejętności poruszania się w terenie.

Zajęcie dobywały się także w nocy. W piątek odbył się 22 km spływ kajakowy Wartą, ciężkie warunki atmosferyczne tylko sprawiły że spływ był ciekawym przeżyciem. Wszystkie zajęcia w terenie leśnym odbywały się przy pomocy replik broni ASG.

Opiekunami byli Łukasz Korcz, nauczyciel języka angielskiego i Marek Idaszek nauczyciel historii
i PO.

 

Zbiórka pieniędzy na rzecz Maksymiliana Nowaka

Uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych z klasy wojskowej przeprowadzili w Poznaniu, przy Kościele Garnizonowym zbiórkę pieniędzy na rzecz potrzebującego Maksymiliana Nowaka. Maks walczy w złośliwym nowotworem pnia mózgu, jest po operacji i czeka go kosztowna rehabilitacja.

Uczniom klasy wojskowej udało zebrać się prawie 600 złotych. Ludzi dobrej woli prosimy o wsparcie słusznej sprawy. Wszelka pomoc będzie mile widziana:

Wpłaty na rachunek: Bank PKO S.A. Oddz. I Warszawa
konto:
41 1240 1037 1111 0010 1321 9362
z dopiskiem ,, Dla Maksymiliana NOWAKA"

Jeśli nie można podać informacji o Banku czy koncie w Gazecie to może dopisać że osoby zainteresowane pomocą mogą skontaktować się ze mną tj. Markiem Idaszek

Festynu dla rodzin wojskowych z Wielkopolski.

30 maja uczniowie klasy wojskowej pod opieką nauczyciela Marka Idaszek udali się do 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego Poznań-Krzesiny. Pomagali oni w przygotowaniu i przeprowadzeniu Festynu dla rodzin wojskowych z Wielkopolski. Pomoc klasy wojskowej rozpoczęła się od od odprawy na Kompanii Ochrony gdzie części młodzieży przydzielono zadania, które pełnili wraz z żołnierzami, pozostał grupa pracowała na części wystawowej pomagając w sprawnym przebiegi imprezy. Przed udaniem się na wyznaczone stanowiska młodzież odwiedził Dowódca Bazy płk pil. Rościsław Stepaniuk życząc udanej służby.

Podczas festynu można było zobaczyć statyczną wystawę sprzętu lotniczego i specjalistycznego, pokaz uzbrojenia, sprzętu strażackiego, spadochronowego, modele latające, oczywiście samolot F-16 z ciekawym uzbrojeniem...

Środę Wlkp. reprezentował także Pan Jerzy Nowosielski swoim transporterem SKOT.

Około godz. 13.00 wystąpiła grupa akrobacyjna Żelazny w składzie: numery 6 i 7, pokazując swoje umiejętności. Przed godz. 14.00 festyn zakończył deszcz.

Pracę klasy wojskowej wysoko oceniła kadra oficerska odpowiedzialna za bezpieczeństwo, porządek na imprezie przez którą przewinęło sie kilka tysięcy ludzi a młodzież zdobyła nowe, ciekawe doświadczenia.

Egzamin klasy wojskowej z samoobrony, wybranych technik interwencyjnych oraz walki wręcz.

29 maja w godzinach popołudniowych odbył się na sali gimnastcznej Zespołu Szkół Rolniczych egzamin z samoobrony, wybranych technik interwencyjnych oraz walki wręcz.

Egzamin zdawali uczniowie klasy wojskowej. Przewodniczącym komisji był Dyrektor Szkoły mgr inż. Bogusław Biernat, w komisji pracowali Funkcjonariusze Aresztu Śledczego mł.chor. Wojciech Dziuba oraz mł. chor. Robert Komisarek i mgr Marek Idaszek.

Egzamin sprawdził wiedzę uczniów zdobytą podczas szkolenia tj. psychologicznych aspektów samoobrony i walki wręcz, podstaw samoobrony w służbach mundurowych , wybranych technik interwencyjnych i aspektów obrony przed napastnikiem nieuzbrojonym.

Wszyscy uczniowie przystępujący do egzaminu zdali go pozytywnie. Na zakończenie Komisja wręczyła uczniom Certyfikaty ukończenia szkolenia z zakresu samoobrony.

 Szkolenie strzeleckie klasy wojskowej!!!

W ubiegły piątek tj. 3 kwietnia uczniowie klasy wojskowej z Zespołu Szkół Rolniczych udali się do Poznania na pierwsze szkolenie strzeleckie. Instruktorem był mł.chor. Wojciech Dziuba pracujący na co dzień w Średzkim Areszcie Śledczym. W tym miejscu pragniemy podziękować Dyrektorowi Aresztu Śledczego mjr Grzegorzowi Fedorowiczowi za udzieloną pomoc.

Wracając do tematu, uczniowie przeszli dopiero wstępne szkolenie strzeleckie w ramach którego przypomniano im środki ostrożności i bezpieczeństwa przy posługiwaniu się bronią. Następnie poznali oni dokładnie następujące jednostki broni: pistolet maszynowy - Glauberyt, pistolet Glock oraz sławnego na całym świecie AK, potocznie zwanego - Kałasznikowa. W dalszej ciągu szkolenia uczniowie strzelali z tej broni, ogniem pojedynczym jak i ciągłym.

Największe wrażenie zrobiło strzelanie z Kałasznikowa jak i Glauberyta, w wypadku tego ostatniego ogniem ciągłym. Warto dodać że strzelając z pistoletu maszynowego uczniowie używali przemiennie 2 rodzajów przyrządów celowniczych tj. Muszka - szczerbinka oraz wziernikowego co dodało tylko więcej wrażeń strzelającym.

Z ,,ramienia" szkoły wyjazd koordynował pomysłodawca kierunku kształcenia Marek Idaszek.

Warto dodać że takie wyjazdy klasy wojskowej przydadzą się młodzieży w przyszłości. Zdobyta podczas nich wiedza będzie przydatna tym którzy zwiążą swoją przyszłość nie tylko z wojskiem ale i z Służbą Więzienną, Policją i innymi służbami mundurowymi.

 

65-leciem - 6 Batalionu Dowodzenia Sił Powietrznych w Śremie

Uczniowie klasy I liceum wojskowego z Zespołu Szkół Rolniczych udali się na początku czerwca do 6 Batalionu Dowodzenia Sił Powietrznych w Śremie. Młodzież została zaproszona na uroczystości związanie z 65-leciem Jednostki.

Podczas imprezy odbył się uroczysty apel, pokaz musztry paradnej Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych, pokaz sztuk walki wręcz żołnierzy batalionu. Jednocześnie odbył sie Dzień Otwartych Koszar, można było zwiedzić jednostkę, zobaczyć sprzęt łączności, uzbrojenie, sprzęt chemiczny, obejrzeć wystawę zdjęć: ,,Jednostka wczoraj i dziś".

Wyjazd był możliwy do zrealizowania dzięki współpracy Jednostki z klasą wojskową

 BAZA Z TRADYCJAMI

Na zaproszenie Dowódcy 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego płk Rościsława Stepaniuka przedstawiciele Zespołu Szkół Rolniczych pod przewodnictwem nauczyciela historii Marka Idaszek, udali się w ubiegłym tygodniu na spotkanie kultywujące tradycje lotnicze w Wielkopolsce.

W bardzo szczególnym miejscu, na Sali Sesyjnej w Urzędzie Miasta Poznania w dniu 12.03.2009r. o godzinie 12.00 w ławach zajmowanych na co dzień przez Radnych Miasta Poznania zasiedli piloci, żołnierze, przyjaciele 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego i 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach.

Powodem do spotkania i organizacji wspólnie ze Stowarzyszeniem Miłośników Lotnictwa Wojskowego KRZESINY były tradycje jakie dziedziczy 31. Baza Lotnictwa Taktycznego. Spotkanie w Urzędzie Miasta rozpoczął Dowódca Bazy płk dypl. pil. Rościsław Stepaniuk, który w swoim wystąpieniu wspomniał tradycje pierwszych eskadr powstałych w latach 1919 po funkcjonującą Bazę Lotnictwa Taktycznego. W pierwszych słowach powiedział "...Mija 90 lat odkąd na wielkopolskim niebie pojawiły się samoloty z polskimi szachownicami i polskimi pilotami za sterami. Zdobycie podpoznańskiego lotniska Ławica, dało początek formowaniu się Sił Powietrznych odrodzonego Państwa Polskiego......"

Po wystąpieniu i powitaniu gości przez płk Stepaniuka głos zabrał prezes Stowarzyszenia Miłośników Lotnictwa Wojskowego KRZESINY. Pan Piotr Łysakowski powiedział "....Tradycją stało się też, że lokalne społeczności chcące podkreślić łączące je więzi z wojskiem fundują bliskim im jednostkom sztandar. Może warto wrócić do tej tradycji, by sztandar 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego przypominał służącym nam wojskowym, że w Poznaniu zawsze byli u siebie, w domu. I niech tak zostanie. Poznańskie Stowarzyszenie Miłośników Lotnictwa Wojskowego "Krzesiny", które reprezentuję, rozpocznie działania zmierzające do ufundowania takiego sztandaru."

Całą uroczystość uświetnił swoją obecnością Kustosz Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego w Poznaniu Pan Tadeusz Jeziorowski, który w murach Urzędu Miejskiego przypominał o obowiązku kultywowania tradycji nie tylko przez żołnierzy ale również przez całe społeczeństwo, zwłaszcza Poznania, który jest od dziesiątek lat kolebką lotnictwa polskiego.

Dowódca Bazy Lotnictwa Taktycznego bardzo serdecznie podziękował wszystkim przybyłym gościom za udział w uroczystości, w której brali udział przedstawicieli urzędów, stowarzyszeń, dyrektorzy, członkowie i przedstawicieli różnych organizacji.

Warto dodać że Zespół Szkół Rolniczych - klasa wojskowa, współpracuje z Bazą w Krzesinach nie tylko w temacie czysto wojskowym ale i w sferze kultywowania tradycji, wychowania patriotycznego młodzieży. 

Survival

W dniach od 5 do 7 marca 2009 r. uczniowie klasy ,,wojskowej" z Zespołu Szkół Rolniczych udali się na wyjazd - survival w okolice miejscowości Grodzewo. Podczas wyjazdu młodzież miała możliwość odbycia praktycznych zajęć z terenoznastwa np. marsze z mapą i kompasem, wejście na Łysą Górę, marsze nocne, najtrudniejsza była ponad 6 godzinna wyprawa w trudny teren Zespołu Przyrodniczo Krajobrazowego - Łęgi Mechlinskie.

Podczas godzin wolnych od nauki poruszania się po nieznanym terenie uczniowie odbywali zajęcia z łucznictwa, strzelectwa terenowego czy rzucania granatami obronnymi i zaczepnymi. W strzelaniu prym wiedli panowie ale w rzucie granatami panie były lepsze.

Młodzież wróciła w sobotę wieczorem, swoją drogą bardzo zmęczona, do domów. Organizator wyjazdu planuje już kolejny wyjazd w teren, po to by młodzież zdobyła praktyczne umiejętności potrzebne wszystkim naszym służbom mundurowym.

Opiekunami podczas wyjazdu byli Marek Idaszek i Łukasz Korcz. 

  

 

Szkolne zajęcia

 

Dzień Mundurowego

12 II 2009 r. uczniowie klasy I Liceum Ogólnokształcącego z Zespołu Szkół Rolniczych udali się w ramach ,,dnia mundurowego" do 6 Batalionu Dowodzenia Sił Powietrznych w Śremie. Trzeba w tym miejscu podziękować Dowódcy Jednostki tj. ppłk Andrzejowi Giczela za wyrażenie zgody na wizytę.

W pierwszej kolejności uczniowie poznali historię 6 Batalionu, która sięga roku 1944, gdy powstał w Zamościu 6 Samodzielny Pułk Łączności Lotnictwa WP. Następnie młodzież miała spotkanie z podoficerami którzy przedstawili, omówili zagadnienie: profesjonalizacja armii. Ostatnim punktem wizyty było udanie się na poligon Helenki gdzie w naprawdę zimowych warunkach, ciężkim terenie obserwowano ćwiczenia przeciwchemiczne żołnierzy ze Śremskiej Jednostki.

Przez cały czas wizyty grupą opiekował się por. Rafał Felcenloben, który w nawet najbardziej niesprzyjających warunkach pogodowych i terenowych potrafił bardzo szybko i skutecznie ,,rozruszać" młodzież.

Klasa I liceum ,,wojskowa" ma jeden dzień w tygodniu tzw. Mundurowy, oto parę zdjęć z takiego dnia...!!! 

Początek wielkopolskich skrzydeł.

Przeraźliwie mroźne południe nie przeszkodziło uroczyście obchodzić 90 - tej rocznicy zdobycia Ławicy, przypadającej na dzień 6 stycznia.

Uroczystość pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich - Zdobywców Ławicy rozpoczęły przemówienia i liczne wiązanki składane ku czci bohaterom, którym zawdzięczamy pierwsze zwycięskie oddziały lotnicze, dające początek polskim Siłom Powietrznym.

Gospodarzem uroczystości był Prezes Portu Lotniczego Ławica w Poznaniu ze współorganizatorami m.in. nowo sformowanym 2 Skrzydłem Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu i wchodzącą w jego skład 31 Bazą Lotnictwa Taktycznego - kontynuatorami powstańczych tradycji. Na tej uroczystości nie zabrakło uczniów klasy wojskowej z Zespołu Szkół Rolniczych w Środzie Wlkp.

Połączono historię z współczesnością, teraźniejszość z przeszłością. Podczas obchodów spotkali się zarówno uczniowie szkół, kontynuatorzy lotniczych tradycji jak i seniorzy, którzy "noszą" w sobie żywą historię tamtych dni. Nie zabrakło też przedstawicieli służb mundurowych, władz samorządowych i lokalnych.

Doniosłość chwili i jej rangę nadała zaprezentowana replika Albatrosa z czasów I wojny światowej; Grupa Rekonstrukcji Historycznej Bastion Grolman przebrana za powstańców wielkopolskich czy oprawa muzyczna w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych, otwierająca wystawę fotograficzną "90 lat na poznańskim niebie", zorganizowaną przez Stowarzyszenie Miłośników Lotnictwa Wojskowego "Krzesiny" i Stowarzyszenie Spotterów Wielkopolskich. Podczas wystawy był czas na rozmowy z uczestnikami uroczystości: oficerami Sił Powietrznych, weteranami naszego lotnictwa, pracownikami Ławicy, miłośnikami lotnictwa, pasjonatami historii Powstania Wielkopolskiego z Bastionu Grolman i z kolegami i koleżankami z innych szkół. Uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych godnie reprezentowali nasze miasto na tej uroczystości, warto dodać że byli jedyną zorganizowaną grupą z poza Poznania.

Uczniowie LO wojskowego w Krzesinach

17 XII 2008 r. uczniowie klasy wojskowej ponownie udali się do 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach.

Tym razem to Oni prezentowali oficerom swoje prace poświęcone historii Bazy oraz samolotu F-16, inna grupa przygotowała pracę na temat nalotów bombowych na Wielkopolskę w latach 1941 - 1944. Dowództwo Bazy było mile zaskoczone wiedzą uczniów i atrakcyjnym sposobem przekazu informacji!

Po części oficjalnej młodzież udała się, w nagrodę, na symulatory lotów gdzie mogła poczuć się jak prawdziwi piloci naszych F-16 podczas wykonywania zadania!

Następnie udaliśmy się na wieżę kontroli lotów, gdzie zapoznaliśmy się ze specyfiką pracy tego miejsca. Po paru godzinach spędzonych na lotnisku udaliśmy się, trochę zmęczeni, do domów.

 

Uczniowie LO wojskowego obserwują ćwiczenia służby więziennej

W ubiegły piątek tj. 14 XI 2008 r. uczniowie klasy I liceum ogólnokształcącego - typ wojskowy z Zespołu Szkół Rolniczych w Środzie Wlkp., w ramach " dnia mundurowego", mieli przyjemność udać się, jako obserwatorzy, na szkolenie organizowane dla Służby Więziennej.

Podczas szkolenia uczniowie klasy wojskowej obserwowali ćwiczenia w terenie, zapoznali się ze sprzętem stosowanym przez SW, mogli porozmawiać pracownikami służby więziennej o ich trudnej i odpowiedzialnej pracy.

Uczniowie oraz opiekun Marek Idaszek dziękują dyrektorowi Aresztu Śledczego w Środzie Wlkp. za umożliwienie wyjazdu.

  

 Liceum ogólnokształcące wojskowe z wizytą w Areszcie Śledczym

W piątkowe przedpołudnie 28 listopada 2008 r. uczniowie klasy pierwszej liceum ogólnokształcącego w typie wojskowym, w ramach współpracy z dyrektorem Aresztu Śledczego majorem Grzegorzem Fedorowiczem, udali się na ulicę Garncarską 1, gdzie mogli ,,z bliska" zapoznać się ze specyfiką pracy tej służby mundurowej.

O swojej pracy bardzo ciekawie opowiadało, podczas oprowadzania po Areszcie, dwóch funkcjonariuszy tj. młodszy chorąży Wojciech Dziuba i młodszy chorąży Robert Komisarek!

Uczniowie klasy wraz z opiekunem Markiem Idaszek dziękują bardzo za możliwość odbycia interesującego i pouczającego spotkania!

 

 

Żywa historia- spotkanie z funkcjonariuszem służb mundurowych

 

Musztra

 

 

 Dzień Otwartych Koszar.

W ostatnią sobotę tj. 27 września klasa wojskowa z Zespołu Szkół Rolniczych udała się do Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu na Dzień Otwartych Koszar. Podczas tej imprezy odbywał się także III Weekend z Historią na Trakcie Królewsko - Cesarskim, Jak Czarniecki do Poznania...

Dni Otwartych Koszar przybliżyły młodzieży technikę wojskową, dawniejszą i dzisiejszą. Obejrzeć można było uzbrojenie z czasów Stefana Czarnieckiego zgromadzone na wystawie rekwizytów z filmu "Ogniem i mieczem", ekspozycję w Muzeum Broni Pancernej oraz współczesny sprzęt wojskowy.

Grupy Rekonstrukcji Historycznych zaprezentowały realia dawnych potyczek zbrojnych, natomiast żołnierze Centrum przedstawili elementy współczesnego szkolenia.

Chętni spróbowali swoich sił w turnieju strzeleckim z broni pneumatycznej o Puchar Prezesa Wielkopolskiego Stowarzyszenia Aktywnych Rezerwistów i Komendanta CSWL. Warto dodać że uczniowie poświęcili dzień wolny od zajęć lekcyjnych na pogłębianie swojej wiedzy historyczno - wojskowej.