Home SzKHWoj Archiwum koła wojskowego
PDF Drukuj Email

 

W Wielkopolskim Muzeum Wojskowym w Poznaniu

16 lutego 2009 r. grupa uczniów Zespołu Szkól Rolniczych z klas: I Liceum ogólnokształcącego ,,wojskowego" i gimnazjum II G i C pod opieką Marka Idaszek, udała się, na zaproszenie gospodarza uroczystości gen. bryg. pil. Włodzimierza Usarka, do Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego w Poznaniu.

Młodzież brała udział w uroczystości otwarcia wystawy pokonkursowej prac na oznakę rozpoznawczą nowo sformowanego 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego. Wystawa obejmuje ponad 20 projektów autorskich z całej Polski. W uroczystości, którą uświetnił kwintet Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych wzięli udział np. przedstawiciele kuratorium oświaty, poznańskich wyższych uczelni, wojska.

Podczas spotkania podpisano porozumienie o współpracy 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego ze Stowarzyszeniem Miłośników Lotnictwa Wojskowego ,,Krzesiny" Warto dodać, że w Zespole Szkół Rolniczych są miłośnicy lotnictwa którzy należą do wspomnianego Stowarzyszenia.

 

 

Łucznictwo

W piątek 17 X 2008 r. uczniowie klasy wojskowej odbyli, na szkolnej strzelnicy, kilku godzinne ,,szkolenie" z łucznictwa sportowego. Wydawać by się mogło, że łuk i strzała to prosta sprawa, ale nie było tak łatwo...

Spotkanie z młodzieżą w 31 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach.

W dniu 17.09.2008r. młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych w tym także klasa wojskowa z ZSR mogła zobaczyć starty i lądowania samolotów F-16. Oprócz latających samolotów około 400 osobowa wycieczka zapoznała się z infrastrukturą i specjalistycznym sprzętem wykorzystywanym w 31 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach.

Wielkim zainteresowaniem cieszyła się spadochroniarnia gdzie wszyscy zgromadzeni mogli zobaczyć spadochron, nowoczesny hełm wykorzystywany przez pilota samolotu F-16, jak również przymierzyć się do lotniczego kombinezonu. Wielką atrakcją również był sprzęt strażacki, który z wielkim zainteresowaniem próbowali adepci strażackiego rzemiosła.

Opiekunami uczniów byli wychowawca Łukasz Korcz i pomysłodawca klasy wojskowej Marek Idaszek.

,,Odlotowe Pożegnanie Lata"

Dnia 13 IX 2008 r. Średzka Grupa Airsoftowa oraz osoby zaprzyjaźnione tj. Pan Nowosielski z córką pomagali w organizacji festynu ,,Odlotowe Pożegnanie Lata" który odbył się w Mosinie.

Warto dodać że wśród organizatorów imprezy były następujące jednostki wojskowe: 31 Baza Lotnictwa Taktycznego Krzesiny i CSWL z Poznania. Podczas imprezy można było zobaczyć pokazy specjalistycznego sprzętu lotniczego, wozy strażackie, sprzet KOL, sprzęt wysokościowy, samochody terenowe, modele samolotów odrzutowych, szybowce, transporter Rosomak, nasz średzki transporter opancerzony SKOT, który wzbudził duże zainteresowanie. Miłośnicy lotnictwa mogli spotkać się z pilotami F-16 oraz obejrzeć ciekawy materiał filmowy przygotowany przez Stowarzyszenie Miłośników Lotnictwa Wojskowego Krzesiny.

Stoisko ŚGA przez całą imprezę było oblegane przez uczestników festynu, może dlatego że każdy chętny mógł zapoznać się z replikami broni i innym sprzętem wojskowym używanym przez grupę, fachowa pomocą służyła młodzież z której część uczy się w Zespole Szkół Rolniczych w liceum wojskowym!!!

 

Wycieczka do Biskupina

19 IX 2008 uczniowie klas I GiC i I TAK udali się na wycieczkę do Biskupina.
Tegorocznym tematem XIII Festynu Archeologicznego byli Bałtowie – północni sąsiedzi Słowian, mowa tu o Litwinach, Łotyszach oraz ludach już nieistniejących – Prusach, Jaćwingach czy Kurach. Uczniowie klas pierwszych mogli zapoznać się np. z obróbką lnu, wyrabianiem filcu, pracą w warsztacie brązownika itp. Młodzież obserwowała także handel wymienny między Bałtami a kupcami rzymskimi w faktorii kupieckiej. Uczniowie klasy I GiC brali udział w konkursach i np. uczennice  Elwira Korcz i Milena Ślebioda  zajęły pierwsze miejsce w konkursie ,,Malujemy gród w Biskupinie” II miejsce zajęły ich koleżanki z klasy Marysia Mieloch i Agata Kolano.

Przed południem można było obejrzeć rekonstrukcję bitwy Słowian z Bałtami. Miłośnicy oręża mieli jeszcze jedną okazję na wzbogacenie swojej wiedzy. W godzinach popołudniowych odbyła się rekonstrukcja obrony przed Krzyżakami grodu Kristmena  (Szurpiły), jej upadek oznaczał zagładę Jaćwingów (1283 r.) Wojowie z drużyn Jantar i Trygław zrekonstruowali także zasadzkę na maszerującą kolumnę Krzyżackiego wojska – w tym wypadku Bracia Zakonni ponieśli jedną z nielicznych klęsk. Opiekunami grupy byli Marek Idaszek i Łukasz Korcz.