Home Warsztaty dziennikarskie Dziennikarstwo to dziwienie się światu…
Dziennikarstwo to dziwienie się światu… PDF Drukuj Email

 

Spotkanie z redaktorem Rafałem Regulskim z Radia Merkury.

Przygotowania do konkursu dziennikarskiego „Obok nas” ogłoszonego w październiku nabierają rozpędu. 22 listopada gościliśmy w Szkole znakomitego dziennikarza, radiowca – Pana Rafała Regulskiego, którego obecność zainaugurowała cykl spotkań poświęconych tematyce dziennikarskiej. Licznie przybyli uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, mieli niepowtarzalną okazję, aby zapoznać się z tajnikami „kuchni dziennikarskiej”.

Pan Rafał okazał się człowiekiem bezpośrednim, otwartym. Zajmująco opowiadał o swojej profesji, która, co widać, jest jednocześnie jego pasją. Warte zapamiętania są uwagi dotyczące konieczności umiejętnego obserwowania życia i faktów przez dziennikarza, po to by zgrabnie przełożyć je na tekst reporterski. Tylko osoba, którą obchodzą ludzkie sprawy może być dobrym reportażystą. Materiałem na artykuł, zdaniem Pana Rafała, może stać się niemal każde wydarzenie pod warunkiem, że dobierzemy do niego odpowiedni klucz – sposób interesującego opisu faktów. Musimy mieć oczy i uszy szeroko otwarte, bo tematy leżą na ulicy. Reporter musi pielęgnować w sobie cechy bycia ciekawym. Dziennikarz radził, że nieatrakcyjny, banalny w naszym przekonaniu temat, można zawsze atrakcyjnie przedstawić i nadać mu niekonwencjonalną formę. Prawdziwą atrakcją dla uczestników spotkania było wysłuchanie autorskich felietonów dźwiękowych, prawdziwych perełek tego gatunku, lapidarnych, świetnie spointowanych, humorystycznych. Mamy nadzieję, iż przekazane przez Pana Regulskiego rady i wskazówki okażą się przydatne początkującym dziennikarzom.

Kolejne spotkanie 14 grudnia, poświęcone będzie felietonowi.

Przypominamy, iż termin nadsyłania prac upływa już 14 stycznia.

Czekamy na twórcze i ciekawe teksty.

Organizatorki.