Home Warsztaty dziennikarskie DZIENNIKARSKIM OKIEM, CZYLI ROZSTRZYGNIĘCIE I POWIATOWEGO KONKURSU „OBOK NAS”
DZIENNIKARSKIM OKIEM, CZYLI ROZSTRZYGNIĘCIE I POWIATOWEGO KONKURSU „OBOK NAS” PDF Drukuj Email

 

Ogłoszony w październiku ubiegłego roku konkurs adresowany do młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazialnych naszego powiatu znalazł swój finał 8 marca. Ogłoszenie wyników połączone z podsumowaniem przebiegu prac odbyło się w naszej szkole w obecności starosty P. Tomasza Pawlickiego, P. Radosława Tomczaka reprezentującego Wydział Edukacji Oświaty i Kultury, w-ce dyrektor Liceum Ogólnokształcącego P. Małgorzaty Kaczmarek oraz dyrektora Bogusława Biernata. Głównym celem konkursu było zainspirowanie do rozwijania uzdolnień humanistycznych wśród młodzieży, wyłonienie młodych talentów dziennikarskich a także uwrażliwienie młodych ludzi na problemy społeczne.

Największe zainteresowanie konkurs wzbudził wśród uczniów średzkich szkół ponadgimnazialnych. Warto też podkreślić udział aż czterech uczniów z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Pigłowicach. (opiekun Pani Dorota Jung).

O przyznaniu nagród zadecydowały przede wszystkim: interesujące, oryginalne przedstawienie tematu, wnikliwość obserwacji a także walory językowe. Zakres tematyczny obejmował problematykę szkolną, ekologiczną, rodzinną, a więc zagadnienia bliskie uczniowskim obserwacjom. Młodzież najchętniej wypowiadała się w formie felietonu, rzadziej- wywiadu czy reportażu. Jury postanowiło nie przyznawać pierwszej nagrody.

Oto wyniki: 

Kategoria Gimnazjum 

II miejsce -  Dominika Nowicka z  Gimnazjum im. Jana Pawła II w Pigłowicach za felieton pt.: „Prawdziwe święta czy atrapa?”

III miejsce – Klaudia Całka – Gimnazjum im. Jana Pawła II w Pigłowicach za reportaż pt.: „Najpierw ją poznajcie”.

Wyróżnienie dla Moniki Politowicz z Gimnazjum nr 3 za reportaż „Z cyklu sąsiedzkie rozmowy”.

 

Kategoria Szkoły Ponadgimnazjalne

II miejsce - Maria Tomczak z Liceum Ogólnokształcącego w Środzie Wlkp. za felieton pt. „Nie ma tego złego…”

III miejsce - Paulina Smordowska – Zespół Szkół Rolniczych w Środzie Wlkp. za felieton pt.: „Globalna wioska. Wieś w dobie Internetu.”.

Wyróżnienia dla

- Hanny  Rzepczyńskiej z Liceum Ogólnokształcącego w Środzie Wlkp. za felieton „Zmasowane kroki, a balet ku zmianom.”

- Weroniki Król z Zespołu Szkół Rolniczych za felieton: „Dokąd zmierza współczesny świat? Rozważania 16 latki.

Skład Jury:

Anna Stachowiak
Agnieszka Jasińska
Katarzyna Kaczor

Dziękujemy wszystkim Uczestnikom a także Starostwu Powiatowemu i Gazecie Średzkiej za wsparcie finansowe. Szczególne podziękowania należą się Panu redaktorowi Rafałowi Regulskiemu, który zainaugurował cykl spotkań warsztatowych przygotowujących uczniów do samodzielnej pracy nad tekstem dziennikarskim. Planujemy kolejną edycję konkursu, którego zasady przedstawimy w przyszłym roku szkolnym.

Organizatorki

Katarzyna Kaczor           
Agnieszka Jasińska