Formularz rejestracyjny na Zjazd Absolwentów - Zmiana terminu

Zobacz

Zobacz

Zobacz

Zobacz

e-dziennik

Kierunki kształcenia

Zaplanuj zajęcia

aktualności

 

 

101. rocznica Powstania Wielkopolskiego – uczniowie certyfikowanych klas wojskowych ze Środy Wlkp. pamiętają o naszej przeszłości.


03 stycznia 2020

 

Trochę historii - powstanie wielkopolskie, które wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu, miało na celu powrót Wielkopolski do Rzeczypospolitej po 123 latach zaborów. Nasi Rodacy szybko usunęli oddziały niemieckie z miasta, a do połowy stycznia wyzwolili większą część Wielkopolski. Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 r. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował traktat wersalski z 28 czerwca 1919 r., w wyniku którego do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska.

 

Pamiętamy o tym wydarzeniu i aktywnie uczestniczymy w akcjach upamiętniających zwycięskie powstanie!

27 grudnia braliśmy udział w uroczystościach w Środzie Wlkp. Msza święta w Kolegiacie a następnie uroczystości na Kwaterze Powstańców Wielkopolskich. Na Kwaterze mieliśmy do wykonania kilka zadań, warta honorowa, składanie kwiatów zabezpieczenie uroczystości.

Z kolei 28 grudnia udaliśmy się na Centralne Obchody Powstania do Warszawy.

Grupa 35 uczniów najpierw udała się na mszę w intencji powstania wielkopolskiego do Kościoła św. Jacka. Kolejnym punktem uroczystości był plac Piłsudskiego i Grób Nieznanego Żołnierza gdzie nasze zgrupowanie było pozytywnie odebrane przez organizatorów uroczystości. Ostatnim punktem był Cmentarz Wojskowy na Powązkach.

Warto dodać, że nasza grupa został w Stolicy i w kolejnym dniu poznawaliśmy naszą historie. W niedzielę udaliśmy się do Muzeum Powstania Warszawskiego gdzie dzięki bardzo fajnej Pani przewodnik poznaliśmy spory odcinek naszej historii.

Dodatkowo poznawaliśmy samą Warszawę, bo warto znać naszą Stolice.

Oby tak dalej!

 

Zespół Szkół Rolniczych 
im. gen. Jana Henryka Dąbrowskiego
ul. Kosynierów 2b
63-000 Środa Wlkp.

tel.: (061) 285-23-28, 285-23-29
faks: (061) 285-22-64
e-mail:
 
zsrsroda@onet.pl

Wszystkie prawa zastrzeżone. Strona korzysta z plików cookies zgodnie z polityką prywatności . Strona stworzona przez  kapary.com