Formularz rejestracyjny na Zjazd Absolwentów - Zmiana terminu

Zobacz

Zobacz

Zobacz

Zobacz

e-dziennik

Kierunki kształcenia

Zaplanuj zajęcia

aktualności

 

 

Zespół Szkół Rolniczych

Podsumowanie Roku 2021

01 stycznia 2022
„Podsumowanie Roku 2021? Pestka – przecież zostaliśmy Wielkopolską Szkołą Roku” – pomyśleliśmy. Tak, ten rok był dla nas szczególny i wyjątkowy.
Ale chwileczkę, prześledźmy, co w roku 2021 wydarzyło się w naszej szkole Czy więc udało się naszej szkole utrzymać poziom w roku 2021? Jak dbać o jakość kształcenia w tak trudnym czasie, gdy przez pandemię pół roku pozostawaliśmy w zamknięciu? Dotrwajcie do końca, a sami wyrobicie sobie zdanie.
Zacznijmy od sukcesów! Wspomniany tytuł „Wielkopolskiej Szkoły Roku” oraz tytuł laureata Wielkopolskiego Nauczyciela Roku dla pana Łukasza Korcza. O Rolibudzie mówiono w sieci, w lokalnych i poznańskich gazetach, ale także w Teleskopie czy na falach Radia Września. Sukcesem jest niewątpliwie uzyskanie dofinansowania projektów w ramach Erasmus+ oraz Akredytacji Agencji Narodowej, co oznacza, że przez kolejnych 7 lat Zespół Szkół Rolniczych będzie mógł wysyłać uczniów na miesięczne zagraniczne praktyki zawodowe. W ramach programu 32 uczniów i 2 nauczycieli wyjechało w tym roku do Portugalii. Dzięki dwóm projektom - "Stop wykluczeniu" dla Technikum oraz "Doposażenie w pomoce do kształcenia" w Branżowej Szkoły I Stopnia" - dostaliśmy 192 laptopy warte 780 000 zł. W nawiązaniu do tych projektów powstało zdjęcie, na którym uczennice Rolibudy , Gabrysia i Marianna, prezentują otrzymany sprzęt – zdjęcie w konkursie Marszałka Województwa Wielkopolskiego zdobyło III miejsce w kategorii portret. Nasza szkoła została zakwalifikowana do V edycji programu „Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe”, a w naszej szkole powstała wirtualna strzelnica, której wartość to 150 000 zł! Zostaliśmy zakwalifikowani przez Kuratorium do programu „Aktywna Tablica”, by jeszcze lepiej doposażyć nasze klasy w nowoczesny sprzęt, który właśnie w grudniu dotarł do szkoły (nowoczesne monitory interaktywne).
Oprócz sukcesów ściśle finansowych zdecydowanie należy wspomnieć o sukcesie medialnym odtańczonej przez naszych uczniów Jeruzalemki i udanym XVII Międzypowiatowym Przeglądzie Pieśni i Piosenek Patriotycznych. Uczeń naszej szkoły zdobył 1 miejsce w województwie wielkopolskim w konkursie matematycznym „MAT” i 4 miejsce w województwie „Alfik Matematyczny” Do grona dyrekcji dołączyła w charakterze II wice pani Joanna Deska-Werkowska, do tej pory nauczycielka biologii i przedmiotów zawodowych związanych z architekturą krajobrazu.
Nasze drzwi stały także otworem dla gości - pani Pauliny Stochniałek – Członka Zarządu Województwa Wielkopolskiego, pana Ernesta Iwańczuka - Starosty Średzkiego, majora Roberta Nowaka Szefa Wydziału Rekrutacji Wojskowej Komendy Uzupełnień w Poznaniu. Gościem specjalnym był również Pan Józef Urbanowicz P.S. ,,Pantera’’ (Kapitan odznaczony wyróżnieniami oraz medalami za zasługi). Zawitali też goście z zagranicy - przedstawiciele Ambasady Królestwa Niderlandów.
U wojskowych i lotniskowych jak zwykle działo się dużo. Najpierw zostali twarzami „Programu Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej”.Potem wielokrotnie brali udział praktycznych zajęciach w terenie, a także w projekcie edukacyjno-historycznym ,,Generał Zima”, gdzie wraz z Grupami Rekonstrukcji Historycznej z całego kraju przemierzali teren Giecza, Janowa i Dominowa. Wojskowi nie zawodzą, gdy mówimy i zachowaniu pamięci o ważnych wydarzeniach na trwale zapisanych na kartach historii Polski, jak Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego, rocznica Bitwy Warszawskiej, czy pełnienie warty honorowej na kwaterze powstańców w rocznicę Powstania Wielkopolskiego. To także dbanie o wygląd cmentarza i poszczególnych grobów w dzień wszystkich świętych. Dla klas wojskowych zorganizowano także „Wojskowe ferie on-line”, a dla pozostali mogli brać udział w wirtualnych feriach 2021. Zdalne nauczanie okazało się idealnym czasem na prezentowanie naszych pasji i zainteresowań (tym bardziej po angielsku w ramach „Ja i moje hobby”) oraz wierszy, zdjęć, grafik. Technologia żywności i kucharze tradycyjnie kusili zapachami – od kręcenia lodów, smażenie faworków i pączków, pieczenie placków i wielkanocnych bab… Po powrocie do szkoły sklepik „Rolibudka” ratował nasze puste brzuchy.
Rozwinęliśmy także współpracę z lokalnymi przedsiębiorstwami, szczególnie firmami Knioch, IMA, Spawstal. Dzięki uprzejmości firmy Homag Polska otrzymaliśmy kolejne szafy sterownicze, które służą do poznawania struktury nowoczesnych systemów sterowania obrabiarkami i procesów produkcyjnych. Naszym dobrym duchem została także Jugema doposażając kuchnię w najwyższej jakości specjalistyczne stoły gastronomiczne. Dziękujemy!
Angażowaliśmy się także w pomoc innym – wsparcie dla pogorzelców, organizowanie pomocy dla naszego kolegi Krzysia Myszkera i pani Agnieszki Antkowiak, pani Marii Cylka, Huberta Mierzwy. Wspieraliśmy osoby z autyzmem, opieką otoczyliśmy Miłosza, braliśmy udział w charytatywnym biegu w piżamach. Upuszczaliśmy także krwi… w akcji honorowego krwiodawstwa „Wampiriada”, braliśmy udział w zbiórce środków na zwierzakobus dla TOZ Środa. Rada Rodziców wraz z nauczycielami i uczniami kierunków żywieniowych zorganizowała Kiermasz świąteczny i licytację – wspierając leczenie wyżej wspomnianych osób. Nie zabrakło także głosu w obronie praw zwierząt - prowadząca kierunek weterynaryjny pani Paula Koczorowska apelowała w mediach i happeningu o szacunek dla naszych braci mniejszych.
Czy u nas była nuda? A ciekawe lekcje? Anatomia u wetów czy szycie golonek, eksperymenty z kosmkami jelitowymi na lekcji biologii.... Czasem nadaktywne okazywały się anglistki organizując irlandzkie wspominki, międzynarodowe lekcje BBC Live Classes, podcasty po angielsku o naszej szkole czy English Quest. W końcu wszyscy językowcy odkryli swoje talenty mówiąc w wielu językach. Ale oprócz tych niezwykłych lekcji, były także zwyczajne tematy jak próbne egzaminy maturalne. Na uwagę zasługuje uruchomienie w szkole zajęć z Samoobrony MODERN COMBAT „HOSIN-SUL"kończących się uzyskaniem tytułu trenera!!!, czy doskonalenie umiejętności jak musztra, terenoznawstwo, pomoc przedmedyczna i wiele innych (pod okiem instruktorów z 31 Baza Lotnictwa Taktycznego Poznań-Krzesiny). Organizowano także nietypowe lekcje wychowania fizycznego jak rolki, wypad na lodowisko czy wyjazd do parku linowego. W Rolibudzie można było także podnieść swoje kwalifikacje przez różne kursy (operatorów wózków jezdniowych, pił łańcuchowych, kombajnów rolniczych, kos spalinowych, opryskiwaczy). Poszukiwane na rynku umiejętności są do zdobycia w naszej placówce na wyciągnięcie ręki.
Z kolei ci bardziej kreatywni mogą rozwijać umiejętności pod okiem naszych reklamowców w ramach nowopowstałego kółka filmowego. Kulinarne przygody klas PP, jak również inne prace hand-made (mydełka i upominki na walentynki), kąpielowe kule, dzbany z herbatami i naparami roślinnymi, wyplatanie wianków – działo się ciekawie i kolorowo. A że matematyka królową jest zorganizowano konkurs „Kangur”, jak i cykl maratonów matematycznych, które okazały się strzałem w 10 jeśli chodzi o powtórkę dla maturzystów. W ogóle marzec został opanowany przez wzory i liczby w ramach Miesiąca matematyki. Co z wnętrzami? Jest u nas pięknie, ale dodatkowo prawie ukończono doposażanie salkido integracji sensorycznej (której otwarcie wkrótce nastąpi!!!), otrzymaliśmy nowy sprzętu dla liceum ogólnokształcącego z innowacją kosmetyczną(do peelingu wodorowego i kawitacyjnego, zabiegów falami radiowymi, ultradźwiękami, sonoforezy, hydrobrazji…) A co u Architektury Krajobrazu? Oj działo się – od ciekawych lekcji zdalnych (poznawanie sztuki ogrodowej Dalekiego Wschodu), przez warsztaty, pracę na praktykach, wycieczki. Ci najbardziej ambitni mogli liczyć na wyróżnienie i finansowe wsparcie (Stypendia Prezesa Rady Ministrów). No i konkursy. A w zasadzie całe ich mnóstwo. „Walentynkowy – Danie na zakochanie”, Turbolandeskunde Deutschland, Metamorfozy-Mistrzowie makijażu, konkurs fotograficzny „Ślady generała Dąbrowskiego w powiecie średzkim”. W ramach miesiąca matematyki odbyło się wiele konkursów właśnie z matematyką w tle. Pojawiły się także małe konkursiki z dużymi nagrodami jak ten na napisanie wiersza przy pomocy emotikonów czy Squitgame plaster miodu. Także polonistki miały swój akcent organizując konkurs mitologiczny.
Niezwykle uaktywniła się Rada Rodziców przy ZSR organizując konkurs na projekt pt. „Zakup kontrolowany” na doposażenie klasopracowni. Obchodziliśmy także mniej lub bardziej dziwne święta jak Dzień Języka Ojczystego, Dzień kota, Dzień Praw Zwierząt, Dzień pracownika przemysłu spożywczego, a także jeden ze wspanialszych dni – Dzień Integracji – z radości, że możemy znów spotkać się w murach szkoły. Sport został zdominowany przez braci Rodziaków i siostry Kowalewskie, ale i inni uczniowie Rolibudy pokazywali swoje talenty (Julia Przymusińska, Joanna Błaszczak w kolarstwie, Marta Jakubowska w karate). Wielu uczniów ujawniło się sportowo podczas Mistrzostw Klas I w Lekkiej Atletyce czy podczas Memoriału Mariana Głuszka. Talenty, nie tylko sportowe ujawnili youtuberzy (Kacper Józefiak), ale także grupa trzymająca medialną władzę w postaci uczniów tworzących naszą szkolną radiostację – Rolibuda FM. W końcu powstało nasze szkolne radio!!!
Odkryły się także artystyczne talenty muzyczne - Patrycja Kubiak śpiewała „Mizerną cichą”, I miejsce w I Festiwalu Piosenki ŚpiewOK zajęła Iga Południak. Wielu uczniów uzdolnionych ujawniono podczas „Szkolnego Konkursu Talentów” – okazało się, że nasza młodzież nie tylko potrafi pięknie śpiewać, ale także gra na instrumentach, tańczy. Ale talenty muzyczne, szczególnie do rapu ujawnili także niektórzy nauczyciele. Sport był także dobrą okazją do uczczenia pamięci (Bieg Pamięci Sybiru) czy do niesienia pomocy (zorganizowanie wsparcia dla schroniska I Turniejem Piłki Siatkowej) czy zwyczajnie do poruszania się (Bieg z okazji I dnia wiosny), Średzki Festiwal Piłki Koszykowej, Dzień sportu. Zespół Szkół Rolniczych zdobył także III miejsce we Współzawodnictwie Sportowo-Turystycznym Młodzieży LZS Szkół Ponadpodstawowych w Wielkopolsce
Oprócz zajęć w szkole czy na praktykach odbyło się wiele wycieczek. Były te zupełnie bliskie jak wycieczka po samej Środzie (np. do biblioteki), te odrobinę dalsze jak do Dymaczewo, Murzynowo Leśne, Ogród Botaniczny w Poznaniu, zoo, teatr,Jumpspace, po te całkiem dalekie jak Kraków, Warszawa, Wrocław, Karpacz czy Portugalia! Braliśmy też udział w imprezach branżowych jak Polagra czy Międzynarodowe Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu, AgroShow w Bednarach, Clarena we Wrocławiu. Koniec roku przyniósł nam odliczanie w dobrym stylu – z interaktywnym kalendarzem adwentowym, pełnym ciekawych zadań i samych dobrych myśli. A po nim już tylko piękne szkolne dekoracje, życzenia i … nowoczesne, zaskakujące jasełka.
Koniec roku to czas w którym akcja „Nie jesteś sam” wpisuje się się w nasz szkolny kalendarz (Akcja przygotowywania paczek dla samotnych). Na sam koniec zostawiamy smaczki, które niewątpliwie łączą naszą szkolną społeczność. To apele – gdzie części oficjalne łączą się z częścią artystyczną wypełnioną dobrą muzyką, kabaretem czy przedstawieniami. Pokazują jak dobrze umiemy się razem bawić.
Dziękujemy Wam drodzy Uczniowie i Waszym Rodzicom oraz wszystkim pracownikom szkoły. Gdyby nie nasze wspólne zaangażowanie nie udałoby się stworzyć tak ciekawego miejsca, którym Rolibuda niewątpliwie się stała. To wszystko dla Was i przez Was.
Szczęśliwego Nowego Roku

 

Zespół Szkół Rolniczych 
im. gen. Jana Henryka Dąbrowskiego
ul. Kosynierów 2b
63-000 Środa Wlkp.

tel.: (061) 285-23-28, 285-23-29
faks: (061) 285-22-64
e-mail:
 
zsrsroda@onet.pl

Wszystkie prawa zastrzeżone. Strona korzysta z plików cookies zgodnie z polityką prywatności . Strona stworzona przez  kapary.com